Serie 2 kvinder – Horsens Freja vs løsning

Skrevet af ALV d. 31. august 2018
Serie 2. Damer.
Horsens Freja vs Løsning 2-2
Serie 2. tøserne kom fint igang i hjemmekampen mod Løsning. Trods godt spil og en føring på 2 – 1, lykkedes det desværre Løsning at få udlignet til 2 – 2, kort inden slutfløjtet.
I anden runde var Freja en tur i Skanderborg. Modstanderen var et ungt fysisk stærkt hold, der var rigtig godt sammenspillet.
I 1. halvleg foregik det meste af spillet da også på hjemmeholdets præmisser, men især Frida og Lonni gjorde deres til at holde Freja tøserne inde i kampen.
Frida løb gang på gang modstandernes angribere op, og i målet havde Lonni de mest utrolige redninger.
Freja kunne derfor gå til pausen kun bagud med 0-1.
I 2. halvleg kom Freja bedre med i kampen, og det blev faktisk til chancer, der kunne have skaffet pigerne point. Det var dog hjemmeholdet der kunne sikre sejren med endnu en scoring til 2 – 0.
Maria Leth og Frida spillede en rigtig god kamp, men dagens spiller var dog keeper Lonni Hansen.